Ratownicy na morzu Bałtyckim

13211067_1097870393597997_1180813826_oW dniach 11-12 maja członkowie naszej Drużyny WOPR wraz z kierownikiem Marcinem Kulińskim uczestniczyli w rejsie morskim jachtem Solanus. Morska wyprawa była częścią projektu pn. „Kurs na Horn”, którego głównym celem jest promocja żeglarstwa morskiego, poznanie polskiej historii i znaczenie Przylądka Horn dla żeglarzy.

Pierwszy dzień dla młodych wodniakówrozpoczął się bardzo wcześnie podróżą do Gdańska, gdzie w Porcie Północnym czekał na młodych adeptów żeglarstwa jacht Solanus, wraz z kapitanem Romanem Nowakiem i I oficerem Krzysztofem Buczyńskim. Na krótkiej odprawie uczniowie poznali program rejsu i zostali podzieleni na dwie wachty. Po wykonaniu podstawowych prac bosmańskich i wspólnym śniadaniu młodzież udała się do Narodowego Muzeum Morskiego. Po zapoznaniu z „historią” jacht Solanus rozpoczął rejs, którego celem był port w Helu. Wypływając z Gdańska  przed pomnikiem Westerplatte załoga jachtu Solanus oddała Salut poległym obrońcom wybrzeża opuszczając banderę.  Na Helu młodzież zwiedziła Muzeum Obrony Wybrzeża, uczyła się zasad locji morskiej i poznała podstawowe węzły żeglarskie.

W drugim dniu Jacht Solanus wczesnym rankiem obrał kurs na Gdynie, gdzie przy słonecznej i wietrznej pogodzie z żeglarską piosenką na ustach młodzież pokonywała kolejne mile. Po dopłynięciu do portu załoganci odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej oraz żaglowiec Dar Pomorza. Napełnieni wiedzą i doświadczeni przygodą żeglowania wypłynęli w kierunku Gdańska. Tego dnia warunki do żeglowania były wyśmienite i stawiając wszystkie żagle załoga solanusa udała się do macierzystego portu, kończąc swoją krótką przygodę z morskim żeglarstwem.

Udział w projekcie Bractwa Kaphornowców  pt.  „Kurs na Horn” wzbogacił uczestników w wiedzę i żeglarskie doświadczenie.  Rejs Jachtem Solanus, który w swej historii w jednym rejsie opłynął obie Ameryki i był już na każdym kontynencie, dla wszystkich uczestników wyprawy był niesamowitym przeżyciem. Młodzież uczyła się od Kapitana Romana Nowaka, który żegluje już kilkadziesiąt lat i zapisał się w arkany historii morskiego żeglarstwa. Rolę I oficera podczas rejsu pełnił Krzysztof Buczyński, który jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im B. Krzywoustego w Nakle i był członkiem Koła Żeglarskiego, z którym rozpoczął swoja żeglarska przygodę. Napełnieni morską przygodą adepci jednogłośnie mówią, że będą rozwijać swoje żeglarskie pasje.

W rejsie Jachtem Solanus udział wzięli: Kpt. Roman Nowak, I Oficer Krzysztof Buczyński, Maja Senska, Karolina Nowak, Beata Witkowska (RW), Anita Boniecka (MRW), Nicolas Welker (RW) i Marcin Kuliński(RW).

Komentarze

komentarze

Aktualnie jesteś w Inne.