Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Ratownictwie Wodnym

1Mikołajkowy dzień 2015 roku był nie tylko dniem otrzymywania prezentów od Św. Mikołaja, ale także czasem zmagań ratowników wodnych, uczniów i studentów, dla których pływanie jest formą aktywności fizycznej oraz sposobem spędzania czasu wolnego. Tego dnia Drużyna Ratownicza WOPR nr 12 zNakła nad Notecią, której członkami są uczniowie nakielskich szkół tj. SP nr 4 im. Armii Krajowej, Gimnazjum nr 4 oraz Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego, była gościem basenu „Bryza” w Bydgoszczy, na którym rozegrano pierwsze Otwarte Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Ratownictwie Wodnym. Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie WOPR w Bydgoszczy, a honorowy patronat nad imprezą objął przewodniczący Komisji Edukacji ILSE, Ambasador Kongresów Polskich dr Aleksander Skaliy. Zawody odbyły się przy wsparciu WSG w Bydgoszczy, ILSE oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Miały one na celu popularyzacje ratownictwa wodnego wśród młodzieży, weryfikacje stopnia wyszkolenia ratowników wodnych, a przede wszystkim stanowiły przepustkę do udziału w Mistrzostwach Polski.

Drużynę ratowniczą WOPR z Nakła nad Notecią w kategorii szkół podstawowych reprezentowali: Mikołaj Ziomek, Cyprian Młynarczyk (obaj SP nr 4), Jakub Tomyślak (SP Występ) oraz Mikołaj Grzeszczak (SP Ślesin). W kategorii szkół gimnazjalnych reprezentację tworzyli: Michał Przygoda, Jakub Centała, Mateusz Masloch, Laura Ptaszyńska, Zuzanna Franczak i Martyna Olejarz (wszyscy z Gimnazjum nr 4 w Nakle). Kategorie OPEN obstawili uczniowie I LO im B. Krzywoustego w Nakle: Nicolas Welker, Damian Kowalski, Jakub Maćkowski oraz Dominika Nowaczyk (LO Bydgoszcz) i Wojciech Nagaj – startujący Ratownik wodny, nauczyciel WF Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią.

Zawodnicy z Drużyny Ratowniczej WOPR nr 12 w Nakle nad Notecią rywalizowali z Miejskim WOPR w Gdańsku, Drużyną Ratowniczą WOPR nr 1 z Chełmna, WSG Bydgoszcz, IKS UKW, WFR Team. Podkreślić trzeba, że uczniowie Liceum im. Bolesława Krzywoustego – Nicolas Welker (I klasa LO) i Dominika Nowaczyk (II klasa LO) rywalizowali z dużo od siebie starszymi zawodnikami.

Zawody rozgrywano w następujących konkurencjach indywidualnychi sztafetowych:

 • 50 m stylem dowolnym z przeszkodą (tylko szkoły podstawowe),
 • 100 m stylem dowolnym z przeszkodą,
 • 50 m holowanie manekina,
 • 100 m holowanie manekina w pasie węgorz,
 • 100 m ratownik,
 • 4×25 m w płetwach pod wodą,
 • 4×25 m akcja ze sprzętem.

Konkurencje polegały na pokonywaniu przeszkód umieszczonych w wodzie, holowaniu manekina wypełnionego wodą jedną z technik holowania ratowniczego, holowaniu manekina w pasie ratowniczym typu „węgorz”, pokonywaniu jednej długości basenu pod wodą. W poszczególnych konkurencjach zawodnicy często musieli wykonać kilka z wymienionych zadań.

Pierwszych trzech zawodników w poszczególnych konkurencjach nagradzano medalami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci kubków termicznych, książek o tematyce pływania, koszulek, portfeli.

Wyniki zawodników reprezentujących 12 Drużynę Ratowniczą WOPR oraz swoje szkoły:

 • Cyprian Młynarczyk (SP nr 4 w Nakle): 3 złote medale: 50 m holowanie, 50 m z przeszkodą, 100 m pas węgorz,
 • Mikołaj Ziomek (SP nr 4 Nakło): brązowy medal – 50 m z przeszkodą,
 • Jakub Tomyślak (SP Występ): złoty medal – 100m ratownik, srebrny medal – 50 m stylem dowolnym z przeszkodą oraz 50 m holowanie manekina,
 • Mikołaj Grzeszczak (SP Ślesin): srebrny medal – 100m ratownik,
 • Michał Przygoda (Gimnazjum nr 4 w Nakle): 2 złote medale: 100 m ratownik, 100 m z przeszkodą,
 • Mateusz Masloch (Gimnazjum nr 4 w Nakle): złoty medal – 50 m holowanie manekina, srebrny medal – 100 m ratownik i 100 m z przeszkodą,
 • Martyna Olejarz (Gimnazjum nr 4 w Nakle): 2 złote medale: 100m z przeszkodą, 50m holowanie manekina,
 • Zuzanna Franczak (Gimnazjum nr 4 w Nakle): srebrny medal – 100m z przeszkodą, srebrny medal – 50m holowanie manekina,
 • Laura Ptaszyńska (Gimnazjum nr 4 w Nakle): brązowy medal -100m z przeszkodą,
 • Nicolas Welker (I LO Nakło): brązowy medal – 100 m ratownik oraz 50 m holowanie manekina,
 • Dominika Nowaczyk (12 Drużyna WOPR): brązowy medal – 100m ratownik oraz 50m holowanie manekina.

W konkurencjach drużynowych Gimnazjum nr 4 było najlepsze w sztafecie 4×25 m w płetwach pod wodą. Chłopcy ze SP nr 4 triumfowali w sztafecie 4x 25 m akcja ze sprzętem. W kategorii OPEN kobiet w konkurencji 4×25 m w płetwach pod wodą zwyciężyła Drużyna Ratownicza WOPR nr 12 z Nakła nad Notecią. W kategorii OPEN 4×25 m akcja ze sprzętem drużyna męska i żeńska nakielskiej „dwunastki” zajęła drugie miejsca. Zwycięzcy sztafet otrzymali pamiątkowe puchary.

Zawody w ratownictwie wodnym na stałe mają wpisać się do kalendarza pływackiego miasta Bydgoszczy a nam pozostaje się do nich dobrze przygotować i cierpliwie czekać. Na pewno Drużyny WOPR z Nakła tam nie zabraknie. Pływamy, szkolimy się i pomagamy innym, aby za rok wypaść jeszcze lepiej oraz cały czas dbać o swoją sprawność fizyczną. Już w nowym roku ruszą kolejne kursy z ratownictwa wodnego, na które zachęcamy i zapraszamy. Poczynania nakielskich ratowników WOPR informacje o kursach oraz szkoleniach znaleźć można na stronie www.12wopr.naklo.pl

Drużynę do zawodów przygotowali Marcin Kuliński i Wojciech Nagaj. Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom i rodzicom zaangażowanym w rozwój nakielskiego ratownictwa oraz gratulujemy wysokich lokat.

Komentarze

komentarze

Aktualnie jesteś w Zawody.